top of page
  • Yazarın fotoğrafıProbono Danışmanlık

STEM Kadınları Araştırması 💫

Liderlik düzeyinde daha fazla kadın olması, dünyamızı değiştirmek ve küresel sosyoekonomik zorlukları azaltmak üzerinde pozitif bir etki yaratacaktır.


Bu ay yayınlanan bir MetLife & Rainmakers CSI tarafından gerçekleştirilen, iki anketten oluşan araştırmanın; Çalışan anketi, ABD işgücündeki 18 ila 65 yaş arası çalışanlarla yapılan 2.423 görüşmeden elde edilmiştir. İşveren anketi, STEM çalışanı olan kuruluşlarda İK ve fayda sağlayan karar vericilerle yapılan 310 görüşmeyi içerir. Araştırma sonuçlarına göre;


💡 STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) kadınların, iş gücünden ayrılmayı düşündüklerini söyleme olasılıkları, STEM olmayan kadınlara göre neredeyse iki kat daha fazladır.

STEM Kadınlarının iş gücünden ayrılmaya iten en önemli sebep stres ve tükenmişlik, bunun yanı sıra bir amaç hedefleyen ve anlam yaratan bir işte çalışamamak.


🔴 Araştırmada STEM kadınlarının işgücünden ayrılmak istemesinin en önemli nedenleri arasında şunlar yer alıyor:

✅ Stres ve Tükenmişlik (%32)

✅ Diğerleri onlardan önce Terfi alıyor (%29)

✅ Adil ödeme yapılmaması (%29)

✅ Amaçlı, anlamlı çalışma eksikliği (%25)

✅Şirketlerinde çeşitlilik eksikliği (%20)


Bu çalışma, inovasyonu teşvik etmek ve bu sorunları çözmek için STEM'e daha fazla kadının katılmasının gerekli olduğunu buldu:

✔️ Çalışanların yarısından fazlası, küresel sosyoekonomik sorunları çözmek için STEM'de daha fazla kadın temsiline ihtiyaç olduğunu söylüyor

✔️ Yaklaşık 3 çalışandan 2'si küresel sosyoekonomik sorunları çözmek için liderlik pozisyonlarında daha fazla kadına ihtiyaç olduğunu söylüyor

✔️ Her 5 çalışandan 3'ü STEM'deki inovasyonun kadınların liderliğini gerektirdiği konusunda hem fikir


☝️ Çalışanların % 53'ü, kadınların STEM alanlarında eşit temsil edilmelerinin 10 yıldan fazla süreceğine inanıyor, ancak Kadın STEM çalışanları en karamsar ve 20 yıldan fazla veya belki de hayatları boyunca hiç olmayacağına inanıyor.


👉 Araştırmacılar, bunun işverenlere aşağıdakiler de dahil olmak üzere kadın STEM yeteneklerini cezbetme, geliştirme ve elde tutma yöntemlerini geliştirmeleri için önemli bir fırsat sunduğunu gözlemledi:

1️. Artan esneklik,

2️. Kariyerde ilerleme fırsatları

3️. Artan ekonomik avantajlar,

4️. Anlamlı organizasyonel amaç ve değerler,

5️. Kapsayıcı bir iş yeri.Teşekkürler 🙏

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page